Drexel BlueLine -- virtually all electronic resources in one location!
Drexel University      College of Engineering      Drexel.edu Site Map      Search Drexel.edu      Go
Skip Navigation Links
Home
Prospective Students
Current Students
News
Get Involved
People
Research
Safety
Contact Us
This website is no longer being maintained. For the latest news, events, and information, please visit http://www.materials.drexel.edu/.

Annual Report 2009: Awards

National and International Awards

Fellowships and Scholarships

Department of Education Computational Materials Science and Engineering Graduate Assistance in Areas of National Need Fellowship (CMSE GAANN)

  • Stephanie Johnson (advisor: Jonathan Spanier)
  • Oren Leaffer (advisor: Jonathan Spanier)
  • William Serencsits (advisor: Antonios Zavaliangos)
  • Joshua Shaffer (advisor: Surya Kalidindi)
  • David Turner (advisor: Surya Kalidindi)

Department of Education Graduate Assistance in Areas of National Need Drexel Research and Education in Advanced Materials Fellowship (GAANN-DREAM)

  • Matthew Hood (advisor: Christopher Li)
  • Gerard Klinzing (advisor: Antonios Zavaliangos)
  • Amanda Levinson (advisor: Surya Kalidindi)
  • Patricia Reddington (advisor: Yury Gogotsi)
  • Daniel Satko (advisor: Surya Kalidindi)
  • Jessica Schiffman (advisor: Caroline Schauer)
  • Christopher Winkler (advisor: Mitra Taheri)

Department of Education Graduate Assistance in Areas of National Need (GAANN) Fellowships in Biomedical Applications in Engineering

  • Amalie Oroho (advisor: Ulrike Wegst)

Deutscher Akademischer Austausch-Dienst (DAAD) Research Internships for Science & Engineering (RISE)

  • Prineha Narang (advisor: Yury Gogotsi)

LOFT Fellowship ($1000)

  • Carlos Bahamondes (advisor: Christopher Li)

NASA Aeronautics Scholarship ($10K)

  • William Frazier (advisor: Surya Kalidindi)

National Research Council (NRC) Research Associateship Postdoctoral Fellowship in the Air Force Research Laboratory/ Materials & Manufacturing Directorate at Wright-Patterson Air Force Base in Ohio ($59,000 stipend)

  • Michael Birnkrant (advisor: Christopher Li)

National Science Foundation Graduate Research Fellowship Program (NSF GRFP) Honorable Mention

  • Valerie Binetti (advisor: Anthony Lowman)
  • Amanda Levinson (advisor: Surya Kalidindi)
  • Amalie Oroho (advisor: Ulrike Wegst)
  • Christopher Winkler (advisor: Mitra Taheri)

National Science Foundation (NSF) GK-12 Fellowship

  • Jennifer Atchison (advisor: Jonathan Spanier)
  • Valerie Binetti (advisor: Anthony Lowman)

National Science Foundation (NSF) IGERT Fellowship

  • Eric Laird (advisor: Christopher Li)

Science, Mathematics, and Research for Transformation (SMART) Scholarship ($25K)

  • Andrew Devillier (advisor: Roger Doherty)

Sigma Xi Grants-in-Aid of Research Program ($400)

  • Matthew Hood (advisor: Christopher Li)

Achievement

AAAS Fellow

  • Yury Gogotsi

ASM International Thermal Spray Society President's Award

  • Richard Knight

Alpha Sigma Mu Fellow

  • Richard Knight

Alpha Sigma Mu Pennsylvania Alpha Chapter Member

  • Eric Brenner (advisor: Caroline Schauer)
  • Joan Burger (advisor: Jonathan Spanier)
  • Aldo Di Prato (advisor: Caroline Schauer)
  • Sean Anthony Miller (advisor: Michel Barsoum)
  • Amanda Levinson (advisor: Surya Kalidindi)

Honorable Mention in the Photography category of the sixth annual International Science & Engineering Visualization Challenge, sponsored by the National Science Foundation (NSF) and the journal Science, published by the American Association for the Advancement of Science (AAAS)

  • Jessica Schiffman (advisor: Caroline Schauer)

LeaderShape Institute

  • Prineha Narang (advisor: Yury Gogotsi)

Travel

Center for Powder Metallurgy Technology/Axel Madsen Award ($1500)

  • Andrew Chan (advisor: Mitra Taheri)

Fellowship from the National Science Foundation (NSF) to attend an NSF-sponsored summer institute short course, "From Nanoparticles to Nanocomposites: Processing, Performance and Toxicity" at the University of Massachusetts Lowell June 15-18, 2009 (~$2000)

  • Matthew Hood (advisor: Christopher Li)

Regional

Fellowships and Scholarships

ASM International Philadelphia Liberty Bell A. W. "Doc" Grosvenor Scholarship ($1500)

  • Eric Brenner (advisor: Caroline Schauer)

Paper/Poster

ASM International C.F. "Chuck" Burns Graduate Student Poster Contest

  • Philipp Hunger (advisor: Ulrike Wegst): 1st Place ($500)
  • Stephen Nonnenmann (advisor: Jonathan Spanier): 2nd Place ($300)
  • Riju Singhal (advisor: Yury Gogotsi): 3rd Place ($200)

Best poster in Pre-Formulation/Formulation Design from Philadelphia Pharmaceutical Forum

  • Barbara Robinson (advisor: Antonios Zavaliangos)

Drexel University

Fellowships and Scholarships

Achievement

Marilyn A. Burshtin Memorial Award at the 2009 annual Student Life Awards Banquet ($500)

  • Prineha Narang (advisor: Yury Gogotsi)

Finalist in the 2009 Business Concept Competition held by the Laurence A. Baiada Center for Entrepreneurship in Technology

  • Zakiya Carter for “Made 4 Geeks”

Graduate Research/Scholarship Award

  • Bing Li (advisor: Christopher Li): $500
  • Sebastian Osswald (advisor: Yury Gogotsi): Highly commended
  • Siddhartha Pathak (advisor: Surya Kalidindi): $500

Graduate Student Association (GSA) Outstanding Service Award

  • Matthew Hood (advisor: Christopher Li)

Most likely to enhance Drexel's reputation Ph.D. Award

  • Jessica Schiffman (advisor: Caroline Schauer)

Outstanding Senior Award

  • Sean Anthony Miller (advisor: Michel Barsoum)

Outstanding TA Award ($500)

  • Stephen Niezgoda (advisor: Surya Kalidindi)

Dean J. Peterson Ryder Seniors Award for engineers who excel in extra curricular activities

  • Sean Anthony Miller (advisor: Michel Barsoum)
  • Charles B. Spencer (advisor: Michel Barsoum)

President's Green Award for Graduating Seniors

  • Eric Eisele (advisor: Michel Barsoum)

Provost Fellowship

  • Daniel Satko (advisor: Surya Kalidindi)
  • Joshua Shaffer (advisor: Surya Kalidindi)

Research/Scholarship Award

  • Yury Gogotsi

Student Leader of the Year Award

  • Eric Eisele (advisor: Michel Barsoum) for work with Drexel Smart House

Women in Society Award

  • Caroline Schauer

Paper/Poster

First in the Undergraduate Natural Sciences category in the poster competition at the College of Arts and Sciences Research Day

  • Robert Ferrier (advisor: Christopher Li)

First Place in the Drexel IEEE Graduate forum Second Annual Poster Competition

  • Riju Singhal (advisor: Yury Gogotsi)

Research Day—Research in Physical Science & Engineering—Undergraduate Winner

  • Robert Ferrier (advisor: Christopher Li)

Research Day—Research in Physical Science & Engineering—Graduate

  • Stephen Nonnenmann (advisor: Jonathan Spanier): Winner
  • David Turner (advisor: Surya Kalidindi): Honorable Mention

Travel

Drexel Travel Subsidy ($200)

  • Michael Birnkrant (advisor: Christopher Li)
  • Xi (Rebecca) Chen (advisor: Christopher Li)
  • Matthew Hood (advisor: Christopher Li)
  • Bing Li (advisor: Christopher Li)

College of Engineering

Fellowships and Scholarships

Joseph and Shirley Carleone Endowed Fellowship in recognition of academic contributions ($3000)

  • Gerard Klinzing (advisor: Antonios Zavaliangos)

Dean’s Fellowship

  • Valerie Binetti (advisor: Anthony Lowman)
  • Anthony Fast (advisor: Surya Kalidindi)
  • Naomi Hampson (advisor: Surya Kalidindi)
  • Stephanie Johnson (advisor: Jonathan Spanier)
  • Gerard Klinzing (advisor: Antonios Zavaliangos)
  • Eric Laird (advisor: Christopher Li)
  • Oren Leaffer (advisor: Jonathan Spanier)
  • Amanda Levinson (advisor: Surya Kalidindi)
  • Stephen Niezgoda (advisor: Surya Kalidindi)
  • Amalie Oroho (advisor: Ulrike Wegst)
  • Patricia Reddington (advisor: Yury Gogotsi)
  • Daniel Satko (advisor: Surya Kalidindi)
  • Jessica Schiffman (advisor: Caroline Schauer)
  • William Serencsits (advisor: Antonios Zavaliangos)
  • Joshua Shaffer (advisor: Surya Kalidindi)
  • David Turner (advisor: Surya Kalidindi)
  • Christopher Winkler (advisor: Mitra Taheri)

Koerner Family Award for Graduate Students of the College of Engineering

  • Aaron Sakulich (advisor: Michel Barsoum)
  • Jessica Schiffman (advisor: Caroline Schauer)

Harry E. Muchnic Scholarship ($2000)

  • Eric Brenner (advisor: Caroline Schauer)

Milton Rosenberg Scholarship ($2000)

  • Sean Anthony Miller (advisor: Michel Barsoum)

Atlantic Richfield Employee Emergency Fund Scholarship

  • Charles Spencer (Advisor: Michel Barsoum)

I. Ray Dunlap Scholarship

  • Michael Sexton (advisor: Antonios Zavaliangos)

Alice S. Hill Scholarship

  • Kenichi Sumioka

Charles W. Kirk Endowed Scholarship

  • William Frazier (advisor: Surya Kalidindi)

William F. Mitchell Supernova Endowed Scholarship

  • Brian Beatty (advisor: Jonathan Spanier)

William J. Utzy Endowed Scholarship

  • Grady Bentzel (advisor: Yury Gogotsi)
  • Amanda Pentecost (advisor: Yury Gogotsi)

George Hill, Jr. Endowed Fellowship

  • Stephen Nonnenmann (advisor: Jonathan Spanier)

Koerner Family Award for Graduate Students of the College of Engineering

  • Aaron Sakulich (advisor: Michel Barsoum)
  • Jessica Schiffman (advisor: Caroline Schauer)

Achievement

Lifetime Achievement Award

  • Judith Trachtman

Outstanding Graduate Research Award

  • John Chmiola (advisor: Yury Gogotsi)

Outstanding Leadership Award

  • Surya Kalidindi

Outstanding Undergraduate Research Award

  • Keith Fahnestock (advisor: Caroline Schauer)

MSE

Fellowships and Scholarships

A. W. and Dorothy Grosvenor Scholarship ($886)

  • Joan Burger (advisor: Jonathan Spanier)
  • Zakiya Carter
  • Thao Vi Le (advisor: Ulrike Wegst)
  • Caroline McCormick
  • Valarie Pelletier (advisor: Yury Gogotsi)
  • Barbara Robinson (advisor: Antonios Zavaliangos)
  • Carly Snyder (advisor: Surya Kalidindi)
  • Ebony Thompson (advisor: Caroline Schauer)

Michael J. Koczak Scholarship ($1089)

  • Edward Anderson (advisor: Michel Barsoum)

Anne Stevens Endowed Scholarship Program for Women

  • Joan Burger (advisor: Jonathan Spanier)
  • Zakiya Carter
  • Thao Vi Le (advisor: Ulrike Wegst)
  • Caroline McCormick
  • Valarie Pelletier (advisor: Yury Gogotsi)
  • Barbara Robinson (advisor: Antonios Zavaliangos)
  • Carly Snyder (advisor: Surya Kalidindi)
  • Ebony Thompson (advisor: Caroline Schauer)

Achievement

First Honors for highest GPA in MSE class

  • Barbara Robinson (advisor: Antonios Zavaliangos)

Outstanding Graduate Student Award

  • Matthew Hood (advisor: Christopher Li)

Outstanding Research Award

  • Yury Gogotsi

Outstanding Service Award

  • Jonathan Spanier

Outstanding Staff Award

  • Holly Burnside

Outstanding Teaching Award

  • Surya Kalidindi

Outstanding Undergraduate Student Award

  • Courtney Reid

Second Honors for second highest GPA in MSE class

  • Eric Brenner (advisor: Caroline Schauer)







Support Materials Education @ Drexel



Last updated Tuesday, May 25, 2010